Dehogy kell betiltani a szólásszabadságért küzdő Kneecap hiphop triót!
Európa érzékenyebbé válik, és ehhez az élményhez Közép-Európának is fel kell zárkózni
A tervek szerint az ír hiphop trió, a Kneecap színpadra lép a magyarországi Sziget fesztiválon. Fellépésük azonban az elmúlt hetekben egyre erősödő politikai vitát kavar Magyarországon. Egymás után szólalnak meg személyek és csoportok, amelyek a zenekar fellépésének betiltását követelik a fesztivál rendezőitől.

A tiltakozási hullámot Bóka János Európai integrációs ügyekért felelős miniszter fellépése indította el, aki több alkalommal, levélben és személyesen is tiltakozott a Sziget fesztivál rendezőjénél az ír hiphop trió fellépése miatt.
De a témában hamarosan jelentkezett az orbáni maffiaállam Izrael-politikáját legitimáló és külpolitikai üzeneteit felmondó Neokohn hírportál egykori főszerkesztőjétől kezdve az aggodalmaskodó MAZSIHISZ-en át egészen a boomer-generációs művészek egy tiltakozó csoportja is., akik ráadásul petíciójukban hamis állításokkal támadják az ír zenekart.
És itt nem volt vége az őrületnek, hiszen jött a Magyar Nemzeti Táncegyüttes nyilatkozata is, amelyben közölték, ha a Sziget nem mondja le a Kneecap zenekar fellépését, akkor a táncegyüttes elgondolkodik saját fellépésén.
Érdekesség, hogy az orbáni maffiaállam által kilóra megvett izraeli vallási csoport vezetője, Köves Slomó úgy nyilatkozott, hogy ő nem tiltaná be a zenekar fellépését a Sziget fesztiválon.
Ez az álláspont azonban inkább utalhat a magyarországi zsidó közösség különböző szervezetei közötti ellentétekre, és nem olyan elvi álláspontra, amely megérti az ír zenekar alkotásainak kontextusát, hiszen Köves szerint „valószínűleg ezek az emberek nem értik, hogy kinek a támogatásáról tesznek tanúbizonyságot, amikor a Hamasz kitűzőjét vagy zászlóját magukra veszik.”
De ugyanez a meg nem értés sugárzik a DK elnöke, Dobrev Klára tiltakozó Facebook-bejegyzéséből is. A parlamenti küszöb felett táncoló párt elnökének írása egyben arra is válasz, hogy miért tűnt el olyan reménytelenül hosszú időre a Magyarországon a baloldali politika is. Köves Slomóhoz hasonlóan Dobrev Klára is félvakon mozog a témában.
A DK-s pártelnök tiltakozásához még szintén aznap csatlakozott a Sziget fesztiválnak helyet adó budapesti kerület DK-s polgármestere is.
Szándékosan vagy tudattalanul, de a zenekar fellépésének betiltását követelő emberek mind az orbáni maffiaállam megosztó politikájának hasznos hülye szerepébe kerültek, nem először állítva ki a magyarországi értelmiség és ellenzéki politizálás általános színvonaltalanságáról szomorú bizonyítványt.
A zenekar körüli viták persze messze túlmutatnak a zenei színtér határain. Éppen ezért izgalmas téma, amit azonnal muszáj volt nyakon ragadni. Ez a cikk nem csak egy zenekar megítéléséről, hanem rólunk is fog szólni. A konkrét ügy kapcsán értelemszerűen olyan kérdések is kinyithatók, hogy mit üzen ma, 2025-ben a Kneecap ügye a szólásszabadságról?
Aki kíváncsi érveimre és olyan ismeretanyag megszerzésére, amely alapján könnyű belátni, hogy sajnos megint a hatalmát vesztő félelmében mozgó maffiaállam egyik, egyébként ügyes bár nagyon is átlátszó és az ellenzéki érzelmű szavazók egy részét is megszólító morális pánik gerjesztése mennyire hamis és nem adja vissza a valóságot, az jöjjön velem jelen cikkemben a fizetőfalon túlra is.
Kezdjünk!