Horthy Magyarországa titokban támogatta az ukrán nacionalisták lengyel-ellenes vérengzéseit
A 80 évvel ezelőtti volhíniai tömegmészárlás feldolgozása elhozhatja a történelmi ukrán-lengyel megbékélést is
Oroszország indokolatlan katonai agressziója Ukrajna ellen közelebb hozta Kijivet és Varsót, és háttérbe szorította a két nép közös múltjának sötét korszakát és az ezzel kapcsolatos vitákat. Idén, július 11-én, éppen 80 év telt el a volhíniai mészárlások óta. A kölcsönös bocsánatkérések és őszinte szembenézések ideje ez a két nép között, és a folyamat láthatóan elindult.
„Lengyelország és Ukrajna soha nem békél meg teljesen egymással, amíg fel nem keresik és el nem temetik a második világháború után, ukrán nacionalisták által meggyilkolt lengyelek földi maradványait,“ jelentette ki 2023. július 11-én Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.
Ezt a napot a volhíniai mészárlások legvéresebb napjaként tartja számon a történetírás, ezért az eseménysorozat szimbolikus csúcspontjának is tekinthető, ami indokolta, hogy a korabeli konfliktusban résztvevő felek ekkor tartsák megemlékező rendezvényeiket.
A megemlékezés és a közös múlt feldolgozása jegyében találkozott a volhíniai régióban fekvő Luck (Луцьк) városában Volodimir Zelenszkij ukrán és Andrzej Duda, lengyel elnök is, 2023. július 9-én, a helyi média szerint.

A két elnök látványos és erős pillanatokat hozó találkozója azonban jótékonyan homályba szorítja a tényt, hogy a lengyel fél szerint egy ukrán bocsánatkérés még várat magára, miközben ők ezt a gesztust már megtették Ukrajna felé. Az ukrán válasz, a lengyelországi ukrán nagykövet szájából, sem késett sokáig: „ne helyezze Varsó nyomás alá a lengyel elnököt, népirtó orosz agresszió összetett valóságában.”
Az esemény külön pikantériája, hogy Ukrajnában a 2010-es évek közepe óta a Moszkva által támogatott, és az elmúlt évtizedben a magyar államot teljesen elfoglaló magyar szélsőjobboldal ellenséges Ukrajnával szemben. A 2022 tavaszán elindult orosz invázió után, az orosz propagandával összhangban, a magyarul beszélő orosz propagandisták nácizzák az ukrán katonákat, vagy magát az ukrán elnököt is.
De vajon tudja-e Orbán Magyarországán működő magyarul beszélő orosz propagandisták hadserege és a legutolsó felmérések szerint 86 százalékos többségben ukrán-ellenes érzelmű magyar lakosság, hogy a második világháború idején vérengző ukrán nacionalistákat Horthy Miklós Magyarországa fegyverküldésekkel, kiképzéssel, lőszerekkel támogatta, miközben még Hitler is levette kezét a „banderistákról“?
Jelen cikkben röviden bemutatom az európai Volhínia régió történelmét, a brutális tömeggyilkosságok politikai és társadalmi előfeltételeit, részletezem az 1943-ban történt tömeggyilkosságok menetét, szóba kerül a lengyel bosszúhadjárat és az is, hogy Horthy történelmi bűneinek listája egy újabb tétellel bővül.
A cikkben kitérek még a lengyel és ukrán narratívák különböző szóhasználatára és arra is, hogy a nyugat-európai német-francia megbékélés mintájára, a kelet-európai román-magyar megbékélés elbukott kísérlete után az ukrán-lengyel történelmi megbékélés egy sikertörténet is lehet.